Вперше від початку повномасштабної війни ми зібрали фермерів України разом з представниками держави, експертами агробізнесу та кооператорами.

Фермерський зліт  «КООПЕРАЦІЯ НА 360°»

Богдан Купріянов,  кeрівник кооперативу UKRAINIAN AGRO CONNECTION

Головні тези заходу:

Класичні та стандартні підходи у веденні агробізнесу для малих та середніх агровиробників стають менш ефективними з точки зору отримання високого рівня рентабельності та досягнення довгострокової стабільності і сталості. Причин тому багато.

Пошук нових рішень часто передбачає, серед іншого, необхідність розгляду питання кооперації задля досягнення бізнесових цілей. Але таке об’єднання має бути навколо цінностей, цілей і принципів, а не за принципом “дружимо проти сусіда”.

Додана цінність і довший виробничий ланцюг для фермера є одним з шляхів розвитку власного бізнесу, а іноді умовою його виживання. І є вже успішні приклади! Ми чули це у виступі пана Віктора Шеремети.

Створення доданої цінності в АПК це зазвичай переробка сировини. Але ми маємо також говорити і про відходження від стандартних підходів загалом: виведення частини с.г.земель під інші культури, прораховувати можливість диверсифікації власного виробництва із залученням ресурсів інших учасників кооперативу: органіка, трави, овочі. Шукати ніші збуту і кінцевого споживача.

 Кооперація з прагматичної точки зору має розглядатись як можливість отримувати більшу частку в кінцевій ціні продукту для виробника і як механізм посилення ринкової влади! Фермер як одинак отримує дуже низький відсоток від кінцевої ціни продукту і не має сильної перемовної позиції з іншими гравцями ринку (від Укрзалізниці до супермаркетів).

Цікавими з точки зору майбутньої післявоєнної розбудови АПК України є ідеї і напрацювання щодо регіональних об’єднань за принципом мережевого об’єднання на рівні ОТГ, які вже успішно працюють в ЄС. В таких кооперативах мова йде про прив’язку агровиробників до певних міст/територіальних громад і про активне залучення споживачів до формування рамкових умов роботи кооперативу.

Це дуже перспективний і цікавий напрямок: жителі регіону/споживачі будуть залучатись до роботи кооперативу, фактично ставати його членами теж.

Тема майбутнього членства в ЄС для розвитку кооперативного руху в Україні є визначальною: Європейський Союз буде велику увагу приділяти конкурентній структурі АПК і відсутності перекосів в бік великих виробників.

Фокус аграрної політики, в тому числі, фінансових інструментів підтримки, буде на розвитку малих та середніх підприємств, екологічній сталості і Зеленому курсі ЄС.

На разі основним викликом розвитку кооперації в Україні є базові проблеми нашого суспільства: відсутність довіри і неробочий інструмент репутації, робота сектору “вчорну”.

Нажаль, держава на разі робить рівно нуль задля розвитку об’єднань і кооперативів. Але оптимізму нам додає те, що багато керівників ОТГ хочуть і готові працювати в цьому напрямку.